איתנו אפשר לדבר על הכל במרחב בטוח, אנונימי וחם

הצ׳אט שלנו פעיל בשעות הערב

מהי הפרעת אישיות גבולית

אדם הסובל מהפרעת אישיות גבולית (BPD) כותב:

"לחיות עם הפרעת אישיות גבולית זה לא פחות מאשר כמו להיות בגיהינום נצחי. כאב, כעס, בלבול, אני לעולם לא יודע כיצד ארגיש מרגע אחד לאחר. כואב בגלל שפגעתי באנשים שאני אוהב. מרגיש שלא מבינים אותי. מנתח הכל.שום דבר לא מעניק לי עונג. פעם בהרבה זמן אני מרגיש "מאושר מדי" ואז נהיה חרד בגלל זה. ואז אני לוקח תרופות על דעת עצמי .ביחד עם אלכוהול. אחר כך אני פוגע בעצמי גופנית. ואז אני מרגיש אשם בגלל זה. בושה רוצה למות אבל לא מסוגל להרוג את עצמי כי אני ארגיש יותר מדי אשמה בגלל אלו שייפגעו מזה, ואז אני מרגיש כעס על זה, אז אני חותך את עצמי או לוקח מנת יתר כדי לסלק את כל הרגשות הללו. מתח!"

מטפלים משתמשים בספר הנקרא "מדריך דיאגנוסטי וסטטיסטי" (DSM) על מנת לבצע אבחונים בנוגע לבריאות הנפש.הם מתארים תשעה מאפיינים המשותפים לסובלים מהפרעת אישיות גבולית. קיומם של חמישה או יותר מהם עשוי להצביע על BPD.

עם זאת, יש להתחשב בנקודות הבאות:

* מאפיינים אלה קיימים אצל כולם במידה מסוימת, בעיקר אצל בני נוער. על מאפיינים אלה להתקיים זמן רב (במשך שנים), להיות קבועים, וחייבים להיות בעלי עוצמה.

* היזהרו מאוד לגבי אבחון עצמי או אבחונם של אחרים. למעשה, אל תעשו זאת. חוקרים מובילים מוליכים חולים בסדרת בדיקות הנמשכות מספר ימים לפני שהם מאבחנים. אל תעשו את האבחון שלכם בהתבסס על אתר אינטרנט או ספר!

* לאנשים רבים הסובלים מ-BPD יש גם קשיים אחרים כגון דיכאון, הפרעות אכילה, התמכרות לחומרים ממכרים ואפילו הפרעת ריבוי אישיות או הפרעת קשב. ייתכן שיהיה קשה להבחין מה זה BPD ומה עשוי להיות משהו אחר. שוב, עליכם לדבר עם איש/ת מקצוע מומחה.

הגדרת BPD לפי ה-DSM (מהדורה רביעית):

דפוס מתפשט של חוסר יציבות ביחסים בין אישיים, בדימוי-עצמי, וברגשות ובאימפולסיביות בולטת, המתחיל בראשית גיל ההתבגרות, ונוכח בהקשרים שונים, כפי שמצוין בחמישה (או יותר) מהבאים:

1. מאמצים יוצאים מגדרם להימנע מנטישה אמיתית או מדומה. הערה: אין לכלול התנהגות אובדנית או התנהגות של פציעה-עצמית מום הנכללת ב- (5).

2. דפוס עז ובלתי יציב במערכות יחסים בין אישיות, הנע בין הקיצוניות של אידיאליזציה שלהן מצד אחד והפחתה בערכן מצד שני. זה נקרא "פיצול".

להלן הגדרת פיצול, מתוך הספר אני שונא/ת אותך אל תעזוב/י אותי מאת ד"ר ג'רי קרייסמן, עמוד 10:

"עולם האישיות הגבולית (BP) בדומה לילד, מפוצל לגיבורים ולרשעים. בעל/ת אישיות גבולית, בדומה מבחינה רגשית לילד, אינו יכול לסבול חוסר עקביות ואי בהירות מצד אנשים. הוא אינו יכול להשלים עם כך שלאדם אחר יש תכונות טובות ורעות להבנה עקבית ויציבה של האחר. בכל רגע נתון, או שאדם הוא טוב או שהוא רע. אין כל אמצע. אין תחום אפור… אנשים נערצים יום אחד, ועוברים פיחות מוחלט במעמדם ומסולקים ביום למחרת.

אנשים נורמלים הם אמביוולנטים ויכולים לחוות שני מצבים סותרים בו-זמנית. בעלי אישיות גבולית נעים הלוך ושוב, לא מודעים לחלוטין למצב תחושה אחד בעת שחווים את האחר. כאשר האדם הנערץ מאכזב, בסופו של דבר (כפי שקורה לכולנו במוקדם או במאוחר), בעל האישיות הגבולית חייב לבנות מחדש בצורה דרסטית את התפיסה החד-ממדית שלו. או שהדמות הנערצת מסולקת לצינוק, או שבעל האישיות הגבולית מסתלק על מנת לשמר את התדמית המושלמת של האדם האחר בעיניו.

פיצול מיועד לגונן על בעל האישיות הגבולית ממבול רגשות ודימויים סותרים והחרדה הנובעת מהניסיון לפשר בין דימויים אלו. אולם, לעיתים קרובות פיצול מביא לתוצאה הפוכה. הקטטות באישיות ה-BP הופכות לקרעים, ותחושת הזהות שלו וזהותם של אחרים מתחלפת לעיתים יותר קרובות ובצורה דרמטית יותר."

3. הפרעת זהות: דימוי-עצמי או תחושת-עצמי בלתי יציבה באופן בולט ועקבי.

4. אימפולסיביות בשני תחומים לפחות המביאים לנזק עצמי אפשרי (כגון: בזבזנות, סקס, התמכרות לחומרים ממכרים, נהיגה פרועה, אכילה מוגזמת). הערה: אין לכלול התנהגות אובדנית או התנהגות של פציעה-עצמית הנכללת ב- (5).

5. התנהגות אובדנית, כולל ברמיזות או באיומים, או התנהגות של פציעה-עצמית, החוזרות על עצמן.

6. חוסר יציבות רגשית עקב התחלפויות בולטות במצבי-רוח (כגון: חוסר מנוחה עזה לפרקים, עצבנות או חרדה הנמשכות לרוב מספר שעות ולעתים נדירות בלבד למעלה ממספר ימים).

7. תחושת ריקנות כרונית.

8. כעס עז, שלא במקום, או קושי לשלוט בכעס (למשל: ביטויים תכופים של מצבי-רוח, כעס מתמיד, התקוטטויות פיזיות חוזרות ונשנות).

9. חשיבה פרנואידית חולפת הקשורה ללחץ או לסימפטומים דיסוציאטיביים חמורים.

דיסוציאציה היא מצב שבו, בדרגה זו או אחרת, אדם נהיה מנותק במידה מסוימת מהמציאות, בין אם מדובר בחלימה בהקיץ, בביצוע פעולות מבלי להיות מודע לחלוטין לביצוען ("לפעול על אוטומט"), או פעולות מנותקות אחרות. מדובר בהפך מ"קישור", וכרוך בהיעדר הקישור, לרוב הזהות העצמית של מישהו, עם שאר העולם.
קראו על: הפרעת התנהגות אצל ילדים והזכויות שלכם

לא קיימות הפרעות אישיות גבוליות טהורות. הן מתקיימות תמיד עם מחלות אחרות. הפרעת אישיות גבולית עשויה להתקיים ביחד עם:
* הפרעת מתח פוסט טראומטי.
* הפרעות מצב-רוח.
* הפרעות חרדה/פאניקה.
* התמכרות לחומרים ממכרים (54% מבעלי BP סובלים גם מבעיית התמכרות לחומרים ממכרים).
* הפרעת קשב.
* הפרעות אכילה.
* הפרעת ריבוי אישיות.
* הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית.

נתונים סטיסטיים לגבי הפרעת אישיות גבולית

אישיות גבולית כוללת:
* 2% מכלל האוכלוסייה.
* 10% מכלל מטופלי חוץ מקרב חולי-הנפש.
* 20% מכלל המאושפזים הפסיכיאטריים.
* 75% שאובחנו כבעלי הפרעה זו הן נשים.
* 75% שאובחנו כבעלי הפרעה זו עברו התעללות מינית או גופנית.

גורמים

* ליקויים כימיים במוח (מטופל באמצעות תרופות). כנראה שהנוירוטרנסמיטרים (חומרים המקשרים בין תאי עצב) דופמין, סרוטונין, אצטילכולין, ונורפינפרין מעורבים בכך.
* השפעות סביבתיות מוקדמות (כל דבר, החל מבידוד ממושך עקב מחלה מדבקת בגיל מוקדם, וכלה מהתעללות מינית או פיזית קשה).
* טריגרים שגורמים את הסימפטומים (כגון טראומות מגירושין או מאירוע בגיל ההתבגרות).

טיפול

כשאדם הסובל מ-BPD מאפשר לעצמו לקבל טיפול (הכחשה מהווה פעמים רבות חלק מההפרעה), זה בדרך כלל כולל:

* טיפול תרופתי, המשמשות לרוב באופן מוצלח להפחית דיכאון, עליות וירידות רגשיות מדכדכות, ולבלימת אימפולסיביות קיצונית. תרופות נוגדות דיכאון עשויות לעזור עם דיכאון, בו בעת שמייצבי מצב רוח כגון דפקוט, טגרטול, או ליתיום יכולים לעזור בחילופי מצב רוח. תרופות הקשורות לשליטה בסרוטונין (SSRI) כגון פרוזאק, זולופט, ופאקסיל עשויים לסייע בשליטה על אימפולסיביות, כשם שאפקסור , נוגד דיכאון מאותה משפחה, עשוי לסייע בשליטה בכעס ואי-שקט מוגברים.

* טיפול נפשי, ובעיקר טיפול בגישה קוגניטיבית-התנהגותית. הבעיה העיקרית היא מציאת מטפל מוסמך והבאת הסובל מאישיות גבולית לטיפול. שיטת הטיפול הקוגניטיבית-התנהגותית של החוקרת מרשה לינהן, הנקראת תרפיה התנהגותית-דיאלקטית (DBT), הראתה במחקר אמפירי שהיא סייעה לסובלים מ-BPD לחוות פחות כעס, פחות פגיעה עצמית, ופחות שהיות באשפוז פסיכיאטרי, מאשר פציינטים שקיבלו סוגי טיפול אחרים. למידע נוסף על DBT בקרו ב-http://faculty.washington.edu/linehan

בעקבות מאמר אשר תורגם, ברשות המחברים, מאתר BPD Central

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן