איתנו אפשר לדבר על הכל במרחב בטוח, אנונימי וחם

הצ׳אט שלנו פעיל בשעות הערב

איך לסייע לאדם האובדני

מה תוכלו לעשות כשמישהו או מישהי בסביבתכם הקרובה, מדבר על התאבדות.

המענה הטוב ביותר לאדם הנמצא במצוקה קשה הוא פנייה לאיש מקצוע בתחום רלוונטי (כגון: רופא, פסיכיאטר, עובד סוציאלי, פסיכולוג, יועץ). ואולם יש המהססים לעשות זאת, והם פונים לקרוביהם לקבלת עזרה. על אף שאינכם אנשי מקצוע, יש דברים שתוכלו לעשות על מנת להקל על המצוקה של המשתפים אתכם במצוקתם האובדנית.

אם חלו אצל אדם הקרוב אליכם שינויים במצב הרוח הרגיל, כולל התנהגויות כגון עצב, הסתגרות, ירידה בפעילות, שינויים במשקל, דיבורים על חוסר טעם בחיים, על יאוש וכו, אל תהססו לפנות אליו באופן ישיר, כן ופתוח. התעניינו במה שקורה, הביעו את נכונותכם להקשיב ואת דאגתכם. ככל שידבר יותר כן תפחת הסכנה כי יפגע בעצמו, אם כי היא לא בהכרח תימנע לחלוטין.

הקשיבו, תנו לו הזדמנות לדבר, גם אם הדבר כרוך בסבלנות רבה מצדכם. היאזרו בסבלנות, הביעו את נכונותכם לשמוע. לפעמים כדאי אפילו ללחוץ מעט, אך לא יתר על המידה. גם אם הוא אינו נפתח באופן מיידי, השאירו "דלת פתוחה" ליום המחרת, להזדמנות אחרת. העבירו בכנות את נכונותכם להקשיב ברגע שהוא יהיה מוכן לדבר. חשוב ביותר לעזור לו ולפרוק את רגשותיו.

הביעו את דאגתכם, את האכפתיות שלכם, את נכונותכם להיות שותפים למצוקות.

התעניינו בשלומו לעתים תכופות, הציעו לבלות יחד, לעשות דברים מהנים, גם אם עתה אין הוא נהנה מכך.

נסו להבין מתוך דבריו מה מעיק עליו, מה כואב לו ולמה הוא זקוק.

אם אתם חושדים בדבר כוונות אובדניות, דברו על כך בפתיחות, שאלו באופן ישיר, עודדו אותו לדבר. ככל שידבר על כך יותר כן יוקל לו.

הדגישו את רגשותיכם כלפיו, את החשיבות שיש לו בעיניכם, את סבלכם אם יפגע בעצמו. דברו על הערכתכם כלפיו, על צדדיו החיוביים.

בשיחה היו אופטימיים ועודדו, אך אל תזלזלו או תבטלו את הרגשותיו ואת מצוקותיו גם אם לכם הן אינן נראות קשות במיוחד. הדגישו כי מצב זה הוא זמני וכי הוא יכול, ללא ספק, לשוב לאיתנו ולחיים מספקים.

דברו אתו על פתרונות לבעיותיו, הדגישו את האלטרנטיבות הרבות הקיימות לפעולה. אדם במצבו מתקשה למצוא אלטרנטיבות לפעולה או פוסל אותן מכיוון שאינן באות בחשבון. עודדו אותו לנקוט פתרונות שונים. נסו לאתר את כאביו, כעסיו ותסכוליו.

היעזרו בחברים, בני משפחה וערבו אותם אם אתם מרגישים שיש סכנה אמיתית ומיידית כי יפגע בעצמו.

שימו לב למתנות, מזכרות, תמונות, או מכתבים אישיים שהוא מעביר לכם. זה עשוי להיות סימן להחלטה שלו להתאבד.

אם יש חשש כי יפגע בעצמו, אל תשאירו אותו לבד. תכננו יחד תכנית פעולה ספציפית – מה לעשות בשעות ובימים הקרובים. אם אתם נפרדים ממנו, הקפידו על המועד הבא לפגישה, וקבעו מראש את המקום, המועד והשעה.

סלקו, עד כמה שתוכלו, כל אמצעי שבעזרתו הוא עלול להזיק לעצמו.

אל תלכו שולל אחרי שינוי פתאומי חיובי,  אך בלתי מוסבר, למצבו הקשה או להבטחה כי הוא זנח את תוכניותיו להתאבד.

אל תבטיחו שמירת סודיות בנוגע לתוכניות להתאבד, גם אם הוא דורש זאת. הביעו לפניו את דאגתכם והבהירו כי תעשו כל שביכולתכם למנוע ממנו להתאבד, גם אם הדבר כרוך בהפרת סודיות.

עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית, והדגישו את הערך הרב בפנייה כזו. העמידו את חששותיו לפנות לעזרה מול האפשרות כי יוכל לצאת ממצוקתו. עשו ככל שתוכלו על מנת להפנות אותו לאיש מקצוע. ניתן להציע לו לפנות, לרופא משפחה, פסיכיאטר, עובד סוציאלי, פסיכולוג, יועץ , בהתאם להעדפתו. אם אתם סבורים שהוא בסכנה מיידית, יש לגשת איתו לחדר מיון הקרוב לאזור מגוריכם.

אם אתם זקוקים לתמיכה, ניתן להתייעץ איתנו בשיחה אישית או לפנות לאיש מקצוע, עם זאת חשוב לא לפגוע בזהותו של האדם האובדני, ולבקש ממנו אישור להתייעצות, אם יש צורך לחשוף פרטים אישיים.

התעדכנו בחומר נוסף המצוי באתר זה: הבנה והתמודדות עם סכנת ההתאבדותאם אתם שוקלים להתאבד ועוד.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן