הפרעות אכילה אצל גברים

לו הייתם הולכים ברחוב ושואלים באופן אקראי את העוברים ושבים אלו אנשים סובלים לדעתם מהפרעות אכילה, רובם היו עונים לכם שזו מחלה שמשפיעה רק על בנות-העשרה. הם יופתעו לשמוע שנשים מבוגרות ואפילו ילדים סובלים, אבל הם ממש יהיו בהלם לגלות שגברים גם כן יכולים להיות קורבן של ההפרעה הזאת. מדוע זה כך? משום שהחברה עדיין מאד מגששת באפלה בכל הנוגע לשאלה מה הן באמת הפרעות האכילה, ומדוע בן אדם עשוי לפתח אותן. הפרעות אכילה אינן מעשה של התרברבות, ואנשים אינם עושים זאת רק כדי שיוכלו להתאים למידת בגד קטנה יותר. אנשים רבים גם יתקשו להאמין, אבל הפרעות אכילה באמת שאין להם שום דבר עם אוכל. לא משנה אם אתם אנורקטים, בולמיים, או אכלנים כפייתיים, אלה הם רק הסימפטומים הגלויים של בעיות רגשיות עמוקות יותר. כשם שאנשים אחרים פונים לאלכוהול כדרך התמודדות, נעשים חסרי תחושה, וחוסמים רגשות כואבים, האוכל אף הוא משמש לאותה מטרה באותו אופן. אנורקטים יכולים להיות כל כך כפייתיים בספירת הקלוריות וברצון להיות רזים, עד שהם מבלים את כל ימיהם במחשבות על כך, מה שלא משאיר להם זמן למחשבה על הבעיות האמיתיות של חייהם. בולמים רבים ואכלנים כפייתיים יגידו לך שכאשר הם זוללים – כל הרגשות השליליים, בין אם הם כעס, עצב, מתח, בדידות, כאב פנימי וכו' – נעלמים. כפי שאתם רואים, הם אינם זוללים בגלל שהם רעבים או שאין להם כוח רצון. הם עושים זאת כי זו הדרך היחידה שהם מכירים למצוא הקלה מהכאב שהם מרגישים בתוכם.

יש הערכה שבערך 10% מהסובלים מהפרעות אכילה הם גברים, אבל כנראה שהמספר היה גבוה יותר לו יותר גברים היו יוצאים בגלוי עם הבעיה שלהם, ולו אכילה כפייתית הייתה נלקחת בחשבון הזה כשמדובר בגברים. קשה להם מאד לבקש עזרה, משום שהפרעות אכילה עדיין נחשבות ל- "מחלה נשית". הם גם חוששים לצאת עם זה בגלוי מפחד שמא יחשבו להומוסקסואלים. זה כלל אינו נכון. העדפה מינית של מישהו אין לה שום קשר עם העובדה שהוא מפתח הפרעת אכילה.

הסיבות שגברים מפתחים הפרעת אכילה אינן שונות מאלה של הנשים, הילדים או כל אחד אחר. יכול להיות שהם היו קורבנות של התעללות, באים ממשפחות לא מתפקדות, היו נתונים למבחנים ע"י בני גילם, וכו'. גם הם חווים את אותם הרגשות כמו כל אחד אחר. יש להם הערכה עצמית נמוכה, הם פרפקציוניסטים והישגיים, לא יודעים לבטא רגשות, נמנעים מקונפליקטים, שמים את צרכי האחרים לפני אלה שלהם, מרגישים חסרי ערך, ושונאים כמעט הכל לגבי עצמם. רבים שונאים את עצמם עד כדי כך שהם מרגישים שמגיע להם למות. כשמישהו מרגיש כך, בד"כ הוא מתחיל להימנע ממה שמחזיק אותו בחיים, וזה האוכל.

מספר הנשים הסובלות מהפרעת אכילה גבוה בהרבה מזה של הגברים, כי גברים אינם נתונים בלחץ כל כך מאסיבי לרזות. יותר אופייני לגברים לנסות להתמודד עם בעיותיהם ע"י התמכרות לעבודה או לאלכוהול וסמים, אבל מספר הגברים המפתחים הפרעת אכילה גדל בהתמדה. קשה גם לדעת לעיתים אם יש לגבר הפרעת אכילה. קרוב לודאי שגברים בולמיים ינסו להיפטר מקלוריות לא רצויות ע"י אימונים כפייתיים, יותר מאשר ע"י הקאות או שלשולים. אנשים יכולים לחשוב שהאדם רק שומר על כושר, למרות שהוא מתאמן בכפייתיות כי הוא מרגיש שהוא חייב להיפטר מהקלוריות שהכניס לתוכו. גברים רבים, כמו נשים רבות, שהיו עם משקל יתר והחלו לרזות, זוכים לשבחים על ההפחתה במשקל. הם נהנים מתשומת הלב שהם מקבלים, ויתכן שיחליטו שעליהם להמשיך ולרזות. הם מאמינים שהפחתת המשקל תעזור להם להיות מקובלים ומאושרים.

גם רופאים חייבים לדעת שגברים סובלים מהפרעות אכילה. רבים אכן יודעים, אבל עדיין יש רבים שאינם מודעים לזה, מאחר והתופעה אינה כה נפוצה אצל גברים, ופעמים רבות הם אפילו לא מבחינים בסימנים.

אני באמת מאמינה שברגע שהחברה תלמד להכיר מה הן הפרעות האכילה ומדוע מישהו מפתח אותן, לא תהיה בעיה לקבל את העובדה שגם גברים יכולים לסבול מזה. אם אתה גבר שסובל מהפרעת אכילה אני מפצירה בך לבקש עזרה. אין כל בושה בכך, והעזרה נמצאת שם.

התמזל מזלי, וגבר חלק איתי את ניסיונו, והייתי רוצה לסיים פרק זה בחלק מהדברים שכתב לי. אני מקווה שכל מי שקורא את זה עכשיו, ימצא נחמה במילים אלו, כמוני כשקראתי אותן:

"אם אתה עובר את זה עכשיו, אם אתה מרגיש שמן אבל יודע שאתה לא, ואינך יודע מה לעשות בקשר לכך, או אם אתה מרגיש שאתה מאבד שליטה על חייך בכל דרך אחרת, או אם אתה רק רוצה להיות מושלם – בשביל עצמך, הוריך, כל אחד אחר – אני הייתי שם. יכול להיות שאינני שם יותר, אבל אני זוכר היטב את הכל. החדשות הטובות הן שאתה יכול לשוב ואהוב את עצמך ואת גופך. אתה יכול לקחת שליטה, להרגיש יותר טוב, ולהשיג את כל הדברים שאתה חולם שיהיו לך, אבל קודם כל, ואני באמת מאמין בכך, אתה חייב לתת לעצמך סיבה להרגיש טוב יותר. כל אחד מאתנו יכול למצוא סיבה משלו להחלמה, ולהפסקת ההענשה העצמית. אנחנו רק צריכים לחפש אותה ולהחליט שאנחנו רוצים מה שהיא יכולה להעניק לנו, יותר מאשר את תשומת הלב שאנו מקבלים מהפרעת האכילה שלנו. רק אתה ואני יכולים לעשות זאת למען עצמנו, אבל בבקשה דברו עם מישהו אם זה מה שאתם מרגישים לגבי עצמכם. יועץ, חבר, אמא – כל אחד שאתם יכולים לבטוח בו שיאזין לכם ויאהב אתכם. אני לא יכול להבטיח לכם שאי פעם תהיו משוחררים לגמרי מההרגשות האלה והמחשבות על ההופעה החיצונית שלכם, אבל אני יכול להגיד לכם שהחיים הם הרבה יותר טובים כשאתם פוקחים את העיניים ורואים יותר מאשר את המאזניים. רובנו מאד הישגיים ואוהבי אתגרים. זה אם כן האתגר שלי לכל אחד מאתנו: 1) מצאו את הסיבות שלכם, ו-2 ) היו בריאים. רק אתם יכולים לעשות זאת – אבל אתם יכולים!!!"